Gemi ile Eşya Taşımacılığı

Yurtdışına eşya göndermek veya yurtdışından eşya getirmek için alternatifler arasında gemi ile eşya taşımacılığı diğer seçeneklerin uygun olmadığı durumlarda tercih edilebilmektedir. Deniz yoluyla eşya taşımacılığı, münferiden gerçekleştirilebilecek bir iş kesinlikle değildir. Bu nedenle daha çok kıtalar arası eşya taşımacılığı firmaları ile çalışmak gerekir. Nakliyenin yapılacağı ülkeler arasında karayolunun bulunmaması, kat edilecek mesafenin çok uzun olması, uçak ile eşyaların taşınmasının maliyetinin çok yüksek olması gibi durumlarda gemi ile eşya taşımacılığı tercih edilebilmektedir. Deniz yolunu kullanan lojistik şirketleri, bu kapsamlı operasyonu yürütmek için hem büyük yatırımlar yapmış olmalı hem de taşıma süreci boyunca etkin bir şekilde çalışmalıdır. Ülkemizde az sayıda uluslararası nakliyat şirketi gemi ile eşya taşıma hizmeti vermektedir.

Gemi Ile Eşya Taşımacılığı
Gemi ile Eşya Taşımacılığı

Deniz Yolu Taşımacılığı

Deniz yolu ile taşınacak eşyalar, gemilere konteynerler içine alınarak yüklenirler. Bu sayede bir geminin yük dengesi ayarlanabildiği gibi, bir seferde birçok nakliye işi karışıklık olmadan tamamlanabilir. Yurtdışına göndermek istediğiniz eşyalar, kıtalararası nakliyat şirketi tarafından öncelikle bir toplama deposuna alınırlar. Burada dünyanın çeşitli yerlerine gidecek kargolar bölgelere ayrılarak aynı gemi ile taşınması gerekenler bir konteynerde birleştirilebilirler. Hazırlanan bu büyük taşıma kutuları daha sonra karayolu ile limanlara getirilerek gemi ile eşya taşımacılığı firması yetkilileri nezaretinde yüklenirler. Bu yükleme sırasında önceden hazırlanmış taşıma evrakları da yetkililere teslim edilir. Gemi karşı limana varana kadar kat ettiği yol boyunca şirket tarafından takip edilir. Yurtdışına deniz yoluyla gönderdiğiniz eşyalar daha sonra teslim edilecekleri adrese yine uluslararası nakliyat şirketi tarafından transfer edilerek teslimatı yapılır.

Gemi ile Eşya Taşıma Fiyatları

Deniz yoluyla eşyaların nakliyesi işi uzak mesafelere veya kara yolu ile ulaşımın mümkün olmadığı durumlarda uçakla yapılan nakliyeye göre daha ekonomiktir. Yurtdışına taşınma sırasında süre ile ilgili bir problem yoksa, gemi ile eşya taşıma ücretleri tercih sebebi olabilir. Zira her durumda yapılacak işlemler ve izlenecek yollar aynıdır. Kıtalar arası eşya gönderirken bekleme süreleri göz önüne alındığında gemiyle yapılan eşya taşımacılığı sigorta maliyetleri anlamında da avantajlı olabilir. Zaten eşyalarınızın paketlenmesi, depolarda planlamanın yapılarak taşınmaya hazır hale getirilmesi, limana aktarılması gibi maliyetler her iki yöntem için de aynıdır.

Ancak deniz yolu ile eşya taşımacılığı firmaları az sayıda olsa da rekabetin hissedildiği bir sektör olduğundan en az 2 firmadan teklif almak en uygun koşullarda deniz yoluyla nakliyat hizmetini almanızı sağlayabilir. Doğru firma tercihi yaparken birkaç noktaya dikkat etmek işinizi kolaylaştırabilir.

Gemi Ile Eşya Taşımacılığı
gemi ile eşya taşımacılığı

Gemi ile Eşya Taşıma Şirketleri

Bugün için az sayıdaki deniz yoluyla nakliyat şirketine ulaşabilmenize rağmen, yurtdışı merkezli kurumsal lojistik firmalarının hizmetlerinden de faydalanmak isteyebilirsiniz. Ancak sizin dilinizi konuşan ve ihtiyaçlarınızı geçmişteki müşterileriyle tecrübe ederek iyi analiz edebilen yerli bir firmayı tercih etmek avantajlı olabilir. Üstelik yerli gemi ile eşya taşıma firmaları müşteri memnuniyetini sağlamakta da uluslararası firmalara oranla daha başarılı ve isteklidirler.

Tercih edeceğiniz kıtalararası eşya taşıma hizmeti için firmalardan referans göstermelerini istemek birinci aşamadır. Müşterilerini geçmişte memnun etmiş ve tavsiye edilen firmalar sizin teslimatınızı da muhtemelen sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilecektir. Ayrıca deniz yolu ile eşya taşımacılığı ile ilgili yöntem ve hizmetler hakkında da firma temsilcilerinden bilgi almanız gerekir. Taşınma süresinin yaklaşık başlangıç ve bitiş zamanları, hangi evrak ve izinlerin hazırlanması gerektiği, gümrüklerde ödenmesi gereken ücretler ve bekleme süreleri gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır. Ayrıca gemi ile taşınacak eşyalar için sigortalama hizmetinin ne koşullarda olacağının önceden konuşulmuş olması gerekir.

Size sunulan teklifler arasından sizin için zaman ve maliyet olarak uygun olanı seçerken gemi ile eşya taşımacılığı yapan şirketin güvenilirliğini de bu şekilde değerlendirebilirsiniz.