Avrupa’ya Ev Taşıma

Günümüzde inşaat sektörünün çalışmaları sayesinde neredeyse her bir kişiye bir ev düşmektedir. Farklı şehirlere eğitim için giden öğrenciler, yeni atanan memurlar, yeni evli çiftler ve hali hazırda bir evde oturup bazı sebeplerden evini değiştirmek isteyen aileler taşımacılık ve nakliye şirketlerine başvururlar.

Alınacağı zaman herhangi bir problem teşkil etmeyen eşyalar ya da atmaya kıyılamayan, biriktirilip depolanan eşyalar taşıma günü geldiğinde büyük bir problem olarak karşınıza çıkar. Şehir içi bile bu taşımalar kişiler için büyük bir stres sebebi olurken bir de uluslararası bu süreci yaşamak çok daha büyük bir stres kaynağı olmaktadır. Büyük araştırmalar sonucu bulunan şirketlere güven duymak ve teslim olmak ise müşteriler için büyük problemler olmaktadır.

Avrupa’ya Ev Taşıma
Avrupa’ya Ev Taşıma

Profesyonel Taşımacılık

Uluslararası taşımacılık ya da Avrupa’ya ev taşıma gibi konularda en önemli şey güvendir. Firmaların bu güveni sağlayabilmesi gerekmektedir. Bu güveni sağlayabilmek ise firma olarak tecrübe ve profesyonelliği ile anlaşılmaktadır. Firma tarafından sunulan sigorta ve garanti imkanları tutarlı olmalı, müşteriyi mağdur etmeye mahal vermeyecek şekilde hazırlanmış olmalıdır. 

Sigortalı Taşımacılık

Nakliyeyi sağlayan sürücünün güvenliği ne kadar önemliyse taşınan eşyaların güvenliği de lojistik şirketleri için bir o kadar önemlidir. Lojistik şirketleri her ne kadar yazılı bir kuralları olmasa da müşteriye teminat vermek için nakliye sigortası yapmakla yükümlüdür. 

Uluslararası taşımacılıkta taşınan eşyanın güvenliği için birtakım düzenleme ve çalışmalar yapılmıştır. Bunların başında lojistik şirketleri eşyaların kara yolu üzerinden taşınması şartlarını standartlaştırmak için Birleşmiş Milletler tarafınca hazırlanmış CMR Konvansiyonuna şirketler uymak zorundadırlar. Bu belge sayesinde hem eşya sahibinin hem de aracı kurumların hakları korunmaktadır. CMR sigortası belirli sınırları kapsar, taşımacı malın gerçek ağırlığı üzerinden sorumluluklarını yerine getirir. 

Süreç Nasıl İşler?

Taşıma işlemi tercihinize göre hava, kara ve deniz yoluyla yapılır. Avrupa’ya ev taşıma ve uluslararası taşımacılıkta en başta hangi yoldan taşımacılık yapmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Bu taşıma işlemi başlangıcında taşıma firması ve müşteri arasında bir sözleşme yapılır. Bu sözleşme hem müşterinin hem de lojistik firmanın haklarını korumak için yapılır. Herhangi bir olumsuz durum yaşandığında ise sözleşme maddeleri sayesinde bu durumlar bertaraf edilir.

Çok uzun mesafelerde eşya taşınması tüm müşteriler için stres veren bir süreçtir. Bu nedenle firma müşteri menfaatlerini en yüksek şekilde koruyarak hazırlar bu da müşteri için güven verici bir durum oluşturur. Tüm bu süreç boyunca tüm eşyalarınız özen ve titizlikle paketlenir ve ambalajlanır. Profesyonelce paketlenmiş tüm eşyalarınız için sigorta yapılır. Uluslararası taşımacılık yapılırken sigorta başlatılmadan yola çıkılması mümkün değildir. Eşyaların teslim edilme tarihinden önce ulaşması durumunda ise, firma depolarında belirli tarihe kadar güvenle bekletilir ve bu muhafazalı depolarda saklanırlar.

Firma ile yapılan ilk görüşmede eşyalarınızın hangi ülkeden hangi ülkeye yapılacağını belirtmeniz gerekmektedir. Avrupa’ya ev taşıma yapılabildiği gibi Avrupa’dan Türkiye’ye de taşıma yapılmaktadır. Nereden nereye eşya taşınacağını belirtmenizin ardından kullanılacak rota ve yol ile nakliye süreci hesaplanır. 

Süreç Nasıl İşler?
Süreç Nasıl İşler?

Kara Yolu Taşımacılığı

Kara yolu taşıma işlemi daha çok yakın ve kısa mesafelerde yapılacak nakliyeler için tercih edilen bir yoldur. Özellikle Türkiye’den gönderilecek eşyalar için bu lojistik yöntemi tavsiye edilir ve müşteriler de buna göre bu yolu tercih ederler. En alışıldık ve en güvenilir yol olması sebebiyle müşterilere ilk olarak bu yöntem önerilir. Oluşabilecek riskler neredeyse bellidir ancak ucuz bir yol değildir. Ayrıca kıyaslandığında hava yoluna göre çok daha yavaştır. 

Uluslararası veya Avrupa’ya ev taşıma konusunda kara yolu tercih edilirse, müşteriye 2 seçenek sunulur. Sunulan ilk seçenek zaman problemi olmayan müşterilere belirlenen tarihte eşyaların teslim edilmesidir. İkinci seçenek ise ekspres taşıma yöntemidir. Ekspres taşıma yöntemindeki kriter ise taşınacak eşyanın belirlenenden az olmasıdır. Ekspres kara yolu taşıma yönteminde eşyalarınızın önceliği olacak ve çok daha hızlı bir şekilde size ulaştırılacaktır. 

Hava Yolu Taşımacılığı

Uluslararası lojistik konusunda firmaların ve müşterilerin en büyük beklentisi hız, güvenlik ve kaliteli hizmettir. Taşımacılık yöntemi olarak hava yolu taşımacılığı müşterilerin hız konusundaki beklentilerini fazlasıyla karşılayabilmektedir. Ancak, hava yolu taşımacılığının taşıma maliyetinin yüksek oluşu, olumsuz hava şartlarında sürecin de olumsuz etkilenmesi ve hacim ve tonaja göre taşıma planlaması süreçleri gibi dezavantajları bulunan bu yöntemin aynı şekilde birçok avantajları da bulunmaktadır.

Hava yolu taşımacılığının avantajları içinde, kara ve deniz taşımacılığına kıyasla nakliye sürecinin çok daha kısa olması, esnek planlama hizmeti, hava yolu nakliye işleminin hızlı işlemesi sayesinde basitleştirilmiş gümrük ve taşıma prosedürlerine sahip olması, küçük hacimli yüklerin taşınabilmesi ve hassas yüklerin en narin ve hasarsız bir şekilde taşınabilmesi bulunmaktadır. 

Deniz Yolu Taşımacılığı

Deniz yolu taşımacılığı, en uzak mesafelere ulaşım sağlayan en güvenilir uluslararası taşımacılık yöntemlerinden biridir. Avrupa’ya ev taşıma ya da eşya, mal taşımak için de kullanılan bu yöntem en düşük fiyatlı taşıma yöntemidir. Bu sebeple deniz yolu taşımacılığı, denize kıyısı olan birçok ülke tarafından rağbet gören yöntemlerin başında gelmektedir. Türkiye’de de eşya ve mal taşımacılığında en çok kullanılan yöntemlerden biridir. 

Yüksek tonajlı eşyaların ve malların en düşük maliyetli şekilde taşınmasına olanak sağlayan deniz yolu taşımacılığı, hassas ve kırılgan eşyaların da en güvenilir yollardan taşınması için önemli bir lojistik yöntemdir. Eşyaların ya da malların gemilere yüklenmesi ile başlayan taşıma süreci, gidilecek ülkedeki limana bırakılmaları ile sona erer. Liner sistemde ise eşya ya da mallar firmalara teslim edilir. 

Deniz yolu taşımacılığı, kara yolu taşımacılığına kıyasla 7 kat daha ucuz bir yoldur. Lojistik seçeneklerinin içinde en pahalı olanı ise hava yolu taşımacılığıdır. Deniz yolu taşımacılığı tek seferde en fazla ve en ağır yükün taşınmasına olanak sağlayan, en güvenilir yöntemlerden biridir. Dünyanın deniz bağlantısı olan neredeyse her yerine eşya ve mal taşımacılığı yapma imkânı sunan deniz yolu taşımacılığının tek dezavantajı ise diğer yöntemlere kıyasla çok daha yavaş olmasıdır. 

Deniz Yolu Taşımacılığı
Deniz Yolu Taşımacılığı

Asansörlü Taşımacılık Nedir?

Uluslararası taşımacılık sektöründeki hizmetler arasında bina dışı asansör sistemi de mevcuttur. Eşyaların daha güvenli taşınmasını sağlayan araçlarla, herhangi bir asansörü bulunmayan yüksek katlı binalarda yaygın olarak asansörlü taşımacılık hizmeti kullanılmaktadır. 

Plazalar veya gökdelenler ile dar merdivenli binalar veya büyük araçların girmesi mümkün olmayan yerlerde ve asansörü bulunmayan çok katlı binalarda asansörlü nakliye hizmeti kullanılmaktadır. Piyasada 15 ile 30 katlara kadar ulaşabilen asansör sistemleri mevcuttur. Avrupa başta olmak üzere asansörlü taşımacılık neredeyse her ülkede yaygın olarak tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. 

Uluslararası Taşımacılıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seçtiğiniz taşıma firmasının bünyesinde çalışan personellerinin profesyonel olup olmadığı, yasalara uygun bir şekilde uluslararası lojistik işlerini yürütüp yürütmediği, tarifelerini ekonomik olarak düzenlemesi gibi konulara dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca, taşıma şirketinin kurumsal bir web sitesine sahip olması, bu site dahilinde geniş referanslar sunabiliyor olması, hassas veya kırılabilir eşyalarınız için özel bir paket ve kolileme yöntemi olması ile asansör hizmetinin bulunması da en önemli kriterlerden bazılarıdır.